TaliaUndo - Güvenli Yedekleme Çözümü

TaliaUndo, değerli verileriniz için korumalı bir dizin ve yedekleme yönetimi sağlar.

TaliaUndo Nedir?

Sizi siz yapan verileriniz her geçen gün artarken bununla paralel olarak bu verileri korumakta ki maliyetlerinizde yükselişe geçer. Şirketinizdeki bu verileri güvenli olarak saklamak göreviniz olsa da veri hacminiz büyüdükçe, veri yönetimiyle ilgili problemler ortaya çıkar. Yedekleme için yapmış olduğunuz yatırımlar ne kadar fazla olursa olsun, bu verilerin tek bir noktadan yedeklenmesi, veri yedeklemenin daha etkin kullanılmasına imkân tanır.

Verilerin yedeklenmesi manuel veya otomatik olarak yapılabilir. Manuel yedekleme yapıyorsanız, verilerinizi ne sıklıkta yedeklemeniz gerektiğini belirlemelisiniz. Verilerinizi ne sıklıkta yedeklemeniz gerektiğini belirledikten sonra, bunu düzenli olarak yapmak için bir program ayarlamanız gerekir. En zahmetli yöntemlerden biri olduğu için gelişen teknolojiler sayesinde bu işlem genelde tercih edilmez. En çok tercih edilen yöntem 2. yö ntem olan otomatik yedekleme yöntemidir. Gelişen yazılımlar sayesinde yedeklemeler farklı yöntemlerle yapılabilir. Bu yöntemler şu şekildedir;

Tam Yedek (Full)

En güvenilir yöntemdir. Kaynağın tüm içeriğinin yedeklenmesini sağlar. Ama bu yöntemde zaman ve kapasite ihtiyacı çok yüksektir.

Artırımlı Yedek (Incremental)

Bu yöntemde son yedekten bu yana yedeklenmemiş olan dosyalar yedeklenir. Bu yöntemde güvenilirlik biraz daha düşer.

Fark Yedeği (Differential)

Bu yöntemde en son tam yedeklemeden bu yana yedeklenmemiş dosyalar yedeklenir. Güvenilirlik orta seviyededir.

Ama datalarınız TaliaUndo ile, tek yönlüerişimle otomatik, periyodik ve versiyonlu olarak TaliaUndo ortamındaki SuperDirectory dizinine yedeklenir. SuperDirectory Fireproof Safe/Case mantığı ile yapılandırılmış UnDo dışında erişim yapılamayan ö zel bir dizindir. TaliaUndo ünitesi kurulum aşamasında oluşturulur ve tanımlanan yedeklemeler bu dizine full, incremental ve differential olarak alınır.

Neden TaliaUndo almalısınız?

Yedeklemeler, veri yönetimi stratejinizin önemli bir bileşenidir. Düzenli yedeklemeler; donanım arızası, yazılım veya ortam hataları, virü sler veya bilgisayar korsanlığı, elektrik kesintisi, hırsızlık ve hatta insan hataları nedeniyle hasar veya kayıp riskine karşı koruma sağlar. Giderek dijitalleşen bir iş ortamında, veri yedekleme bir kuruluşun hayatta kalması için hayati önem taşımaktadır. Kafanızın rahat olabilmesi için verilerinizin size ihtiyaç duymadan düzenli, otomatik ve güvenli bir şekilde yedeklenmesi gerekir. İşte TaliaUndo tamda bu noktada sizin 7/24 çalışanınız olarak verilerinizi güvende tutar.

TaliaUndo Metodolojisi:

-Yedeklenen datalardaki farklar sürüm oluşturarak tutulur.

-Her yedekleme işleminde dosyaların önceki kopyalarını silen incremantal yedekleme yerine orjinal yedeği tutar ve ek olarak yeni sürümü ayrı olarak kaydeder.

-Her yedekleme işleminde orjinal yedek yeniden güncellenir.

Böylece fidye yazılımı saldırısına maruz kalındığında dilediğiniz zamanın sürümüne rollback yapabilirsiniz.

Örneğin;

FileServer üzerinde çalıştığınız bir office belgenizin 10,20 hatta 50 adet geriye dönük sürümünü tutabilirsiniz.

Office belgesi dışında herhangi bir .zip veya backup ya da database dosyanızı yine geriye dönük 10,20, hatta 50 sürüm tutabilirsiniz.

TaliaUndo, bu sürümlerden herhangi birini dilediğiniz zaman orijinal datadan bağımsız olarak size geri verebilir.

SuperDirectory dizinine, TaliaUndo haricinden erişim yapılamaz.

TaliaUndo, Shadow Copy, 3-2-1 kuralı ve günlük dosya trafikleri analiz edilerek oluşturulmuş bir modeli size sunar.